HEAOLU 3 KÕIGE OLULISEMAT ALUSTALA

Juba vanas Kreekas juureldi selle üle, mis teeb elu elamisväärseks ja loob heaolu. Aristoteles väitis, et inimesed püüdlevad õnne poole, kuid õnne määratlus on ähmane, ja nii see tõesti on see, mis on ühe inimese jaoks õnn, ei pruugi seda olla teise jaoks.

Küsi endalt “Kuidas mina määratlen oma heaolu? Mis teeb minu elu elamisväärseks?”

Vastused on kindlasti erinevad, aga üks ühine nimetaja on see, et inimene ise tunneb, et tema elu on elamist väärt ehk hea.  

Kui aga tunned, et sinu heaolu on (viimasel ajal) kannatanud, siis siin on kolm moodust, kuidas seda tõsta.

 

Töö ja puhkuse tasakaal
Isegi kui sa väga armastad oma tööd, siis on tohutult oluline hoida seda tasakaalus puhkusega ning hoolitseda oma vaimse ja füüsilise tervise eest. Mida kiirem aeg, seda enam on vaja kvaliteetset pikka und, et pingeliste olukordadega hakkama saada. 

Kui sa ei tea, millest alustada, siis hakkagi pihta unest. Enamik meist vajab 79 tundi und ööpäevas. Nii saab organism ning aju puhata ja taastuda. Kui und jääb väheks, kaasneb sellega sageli tujukus, väsimus, õppimisvõime langus ning ka peavalu ja nägemishäired.

Mõtle, mis on see väike samm, mida saad teha selleks, et oma unekvaliteeti parandada. 

 

Kulgemisseisund

See tähendab, et sa oled millestki nii kaasa haaratud, et ei pane aega ja ruumi tähelegi. Enamjaolt kuuleme seda sõna just armastatud töö kontekstis, aga seda saab kogeda ka looduses olles, lugedes, lähedaste inimestega vesteldes või hobiga tegeledes.  

Mõtle, mis oli viimane tegevus, mille käigus sa tundsid seda kulgemise ehk voo seisundit? Kus sa siis olid? Kes su ümber olid? Kas tegid tööd või oli see seotud millegi muuga? Milline oli sind ümbritsev keskkond? Mis tunne see oli? Kuidas sa saaksid teha nii, et kogeda seda sagedamini?

 

Suhted

Meile meeldib suhelda ja isegi, kui aeg-ajalt oleme sellest väsinud ja tekib tunne, et tahame kogu aeg üksi olla, on suhted ja suhtlemine meie elu vältimatu ja hädavajalik osa.  Vaimse heaolu seisukohalt on oluline igapäevaste suhete kvaliteet, mitte kvantiteet. Kui on raske ja tahaks kookonisse tõmmata, siis aitavad just usaldusväärsed ja turvalised suhted. Need pakuvad sulle tuge, et keeruliste olukordadega paremini toime tulla. Leia aega sõprade ja lähedastega suhtlemiseks! 

Mõtle, kes on need inimesed, kes tekitavad sinus head tunnet, on ausad ja aitavad sul areneda. Kelle poole sa pöördud, kui sul on raske? Kui palju on sinu ümber  neid inimesi, kellele saaksid helistada kasvõi kell neli öösel? Kui sul neid pole, siis kuidas neid leida?