Kuidas järgida oma harjumusi? 5 head nippi

Kindlasti oled sinagi lubanud-planeerinud 2023. aastal midagi teistmoodi teha. Ennast kätte võtta, mõnda harjumust muuta, eesmärke saavutada…

Unistada ja plaaneerida on ju tore, aga siis tuleb argipäev ja peab päriselt tegutsema hakkama. Iga eesmärgi saavutamise taga on tegelikult toetavad harjumused, nii et siin on viis head nippi sulle:

 

1. Alusta väikeste sammudega

Uuel aastal on suur tuhin kohe paremini elama hakata, kõik halvad harjumused lõpetada ja uued tervislikud harjumused sisse seada. Aga ära aja perfektsust taga! Kui alustad liiga paljude muudatustega korraga, siis tuleb sageli tagasilöök ja juba näiteks nädala pärast ei tee sa ühtegi lubatud asja.

Vali üks harjumus, millele sa päriselt keskendud. Vaata, mis sinu elus kõige rohkem energiat röövib või su vaimsele ja füüsilisele tervisele halvasti mõjub. Ebapiisav uni? Vähene liikumine? Ülesöömine? Nikotiin? Liiga palju ekraaniaega? Alusta ühest asjast. Hakka näiteks tegelema uneprobleemidega, kui magad halvasti. Alusta liikumisega ja sea sisse kindlad trenniajad.

Isegi, kui sa teed ainult ühe muutuse, siis mõjutab kõiki sinu eluaspekte ja teisi harjumusi.

 

 2. Jälgi protsessi 

Loo süsteem (märkmik, rakendus vms), kus saad jälgida, kas ja kuidas sul harjumuse järgimisega läheb. Esiteks suurendab see tõenäosust, et oled järjepidev, sest tahad ju selle linnukese kirja saada. Teiseks tekib sul väga reaalne pilt sellest, mis hetkel sul harjumuse tuhin ära kaob. Nii saad sellele probleemile lahenduse leida. 

Näide: sa tahad toituda tervislikult ja näed oma süsteemis, et oled väga tubli esmaspäevast reedeni, kuid nädalavahetuseti kipub asi käest minema. Kui see muster kordub, siis on aeg midagi ette võtta ja mõelda, miks see nii on. Ning leida sellele lahendus.

 

3. Tähista väikeseid võite

Leia rõõmu ka pealtnäha pisikestest edusammudest! Harjumuste loomisel-muutmisel ei ole lõpp-punkti, kus oled sellega n-ö valmis saanud, vaid see on kestev protsess. Kõige olulisem on seda nautida ja jooksvalt enda arengule tähelepanu pöörata.  Võite tähistades hoiad motivatsiooni alal. 

Näiteks kui oled juba kaks nädalat järjepidevalt trennis käinud või hommikuti tund aega ekraanist eemal olnud, siis ole enda üle uhke! Tee endale high five, sest sa oled juba olnud edukam kui eelmised kaks nädalat.

 

4. Leia arengupartner

Leia endale sõber, kes soovib sinuga sel harjumuste järgimise teekonnal koos astuda. Endale antud lubadusi on sageli lihtne murda või edasi lükata, samas kui teisele lubatust on keerulisem loobuda. Mõelge ühiselt välja viis, kuidas teineteisele toeks olete. Tehke näiteks kord nädalas või kuus kõne, kus arutate kummagi arengut, või looge ühine tabel, kus oma harjumuste üle järge peate. Teie harjumused ei pea olema ühesugused, peaasi et teineteist toetate!

 

5. Ole enda vastu leebe

Kui üks päev läheb untsu, siis ära muretse, vaid ole enda vastu leebe. Järjepidevus on väga oluline, kuid pole tarvis enda peale pahane olla, kui libastud. Mõtle lihtsalt, miks see nii juhtus, ja mine edasi. Iga päev on uus võimalus alustada.