Kuidas paremini puhata?

Tihti mõeldakse puhkusest kui ajast, mil ei pea tegema igapäevast tööd. Vähem mõeldakse sellele, et puhkamine on oskus, mida saab õppida ja arendada. See on nagu seks või jooksmine – me teame, kuidas seda teha, aga kui natuke õpiksime, siis tuleks see veel paremini välja, looks rohkem väärtust ja annaks suurema naudingu.

 

SANDRA VABARNA

Minu parim puhkus on ekraanivaba puhkus. Ma ei pea selleks sõitma kuhugi välismaale, välja mõtlema mingit erilist tegevust ega ka kellegagi kokku saama. Ainuke asi, mis ma teen, on see, et panen ekraanid kinni ja olen infomürast eemal. Selleks et nautida elu iga päev, peame me ka iga päev, nädal ja kuu puhkama. Olen endale sisse seadnud kindla harjumuse: iga päev pärast kella 17 lülitan ekraanid välja, kõik pühapäevad on ekraanivabad, nädalavahetus ja iga kuu viimane nädal on sotsiaalmeediavaba.

 

SANDRA RAJU

Panen käe südamele ja ütlen, et olen üks halvemaid puhkajaid maailmas – tunnetan, et see on ka põhjus, miks ma olen viimaste aastate jooksul mitu korda peaga vastu seina jooksnud. Mul on aastaid olnud raske endale öelda „stop, võta nüüd aega maha“, sest kõik mu tegemised on lihtsalt nii lahedad ja ma naudin oma tööd. Konfutsius on öelnud: “Vali endale töö, mida armastad ja sa ei pea enam elus päevagi töötama”. Olen kuulnud seda ka vormingus: „Leia oma kirg ja sa ei pea päevagi oma elus enam töötama“ – see on nii vale, sest kui sa oled millegi suhtes kirglik, siis paned kogu oma energia ja aja sellesse, et kirega tööd teha ja see võib mingil hetkel näppu lõigata.

Tänu oma põhjalikumale eneseareguteekonnale olen aga õppinud oma töövaba aega väärtustama ja ütlus „Puhkus on tugevatele“ on midagi, mida ma endale alatasa meelde tuletan. Õnneks olen enda ümber kogunud inimesed, kes on puhkamises super head, tuletades seda hädavajalikku asja ka mulle meelde, kas otsesõnu või eeskujuga. 

Suurim muutus, mida ma viimase aasta jooksul olen teinud, on pikalt ette planeeritud puhkused ja igakuised vabad nädalavahetused. 2022. aasta seisuga olen paika pannud kaks pikemalt puhkust aastasse 2023 ja jooksvalt igakuised vabad nädalavahetused, kus ei tee midagi. Jah, isegi sõpradega ei saa kokku!

 

KILLU

Puhkamise üks olulisemaid osasid on pä-ri-selt puhata. Tundub loogiline, eks? Aga miskipärast on meil seda nii raske teha.

Minu nipp, et paremini puhata, on öelda EI, kui on minu vaba aeg. Me peame õppima väärtustama oma (puhkuse)aega ja hoidma seda endale. Sa ei pea kõigi jaoks kogu aeg olemas olema ning võid öelda, et aitad neid hiljem. 

Kuidas seda teha? Pane telefon hääletule, lülita teavitused välja ning anna oma puhkusest teistele enne teada, et nad oskaksid sellega arvestada.