Teadlikum elu

Tahad hakata teadlikumalt elama. Kust alustada? Kas teadlikum elu = õnnelikum elu? 

 

SANDRA VABARNA

Hakkasin teadlikumalt elama 2019. aastal pärast seda, kui olin läbi põlenud ja sain aru, et nii enam edasi minna ei saa. Pidin muutma elustiili ja harjumusi, et päriselt olla ema, abikaasa ja teha tööd. Mida ma siis täpsemalt tegin?

  1. Hakkasin igapäevaselt kasutama märkmikku. Alguses kasutasin Brendon Burchardi märkmiku, hiljem tegin enda oma. Panen sinna kirja kõik tegemised, mis on vaja teha (tööasjad, laste trennid jne), ja ka need, mida tahan teha (trenn, pausid jne). Lisaks häälestan ennast iga päeva alguses, esitades endale viis küsimust, mis märkmikus kirjas on.
  2. Hakkasin seadma aasta eesmärke igas eluvaldkonnas (füüsiline ja vaimne tervis, kodu, abikaasa, lapsed jne). Varem panin paika ainult tööeesmärgid või andsin endale aasta alguses lubadusi (hakkan trenni tegema, võtan kaalus alla jne). Nüüd lähenen alati uuele aastale ja igale kuule nii, et mõtlen kõik valdkonnad läbi, sean eesmärgid ja panen kirja konkreetsed sammud, mis mul on vaja selleks astuda. Niimoodi teadlikult lähenedes saangi elada tasakaalus elu. 

 

SANDRA RAJU

Ühel hetkel sain aru, et elu justkui jookseb minu seest läbi. Ma ei jõudnud midagi õieti nautida, vaid elasingi ülesandest ülesandesse. Teadlikkus tähendab minu jaoks siin seda, et ma ei tuhise läbi elu, vaid valin oma tegevused ja naudin neid. Ma ise valin, kuidas ja kui palju ma ühes või teises olukorras reageerin, kellele pööran tähelepanu ja kelle arvelt seda teistele jagan. Ma ei püüa teha asju teiste jaoks, vaid teen seda, mis on minu jaoks hea, sest nii olen oma lähedaste jaoks rohkem olemas. Mõni ütleb selle kohta negatiivse alatooniga, et see on isekus; et ma olen ennast täis. Aga keda ma siis veel peaksin täis olema kui mitte iseennast?!

Kui julgesin elu roolist kinni haarata, siis aitasid mind need võtted:

  1. Hakkasin kuulama podcast’e. Nii vabastav on kuulata teiste (ja üldjuhul juba väga palju saavutanud) inimeste jutte, juhtumisi, kogemusi, õnnestumisi ja ebaõnnestumisi. Saan aru, et ma pole üksi või see pole maailma lõpp, kui üks või teine asi ei lähe nii, nagu ma tahtsin – see on lihtsalt järjekordne kogemus-samm. Arvasin 30-aastaselt, et mu elu on juba läbi ja kuna ma pole saavutanud kõike, mida tahtsin, siis nüüd on juba hilja. Podcast’id ja heade inimeste lood aitasid mul aga mõista – elu on pikk ja võimalusi täis. Kunagi ei ole hilja. 
  2. Hakkasin puhkama. Olen terve elu olnud väga halb puhkaja. Mulle on alati meeldinud palju tööd teha, aga nagu üks mu tuttav ütles: „Sandra, sa oled nagu Duracelli jänes, aga iga patarei saab kunagi tühjaks.’’
    Õnneks saab patareisid laadida ja puhkus on just see, mis annab mulle jõudu ning loob paljude mõtete vahele ruumi, et saaksin ideid omavahel ühendada. Kolm aastat tagasi, kui hakkasin teadlikumalt puhkama, tegin seda siiski juhul, kui olin juba väga väsinud. Nüüdseks olen jõudnud sinnamaani, et puhkan juba ennetavalt, et mitte end ära kurnata. Ja teate mis – see töötab! Kehal on kurnatusest ja vähesest puhkusest tingitud võlast raske välja tulla, nii et  kõige mõistlikum ongi võtta see puhkamispaus või -aeg iga päev, nädal, kuu, aasta. 

 

KILLU

Usun siiralt, et igaüks meist suudab end õnnelikuks elada. Aga selleks peame mõistma, mis meile siis ikkagi rahulolu pakub. Mind on teekonnal teadliku elustiili poole kõige enam aidanud kaks asja:

  1. Katseta! Nagu hirmuäratavalt suur hulk inimesi, olen ka mina seisnud silmitsi küsimustega, kes ma olen, kuidas leida julgus olla mina ise, mida ma päriselt teha tahan, kes on need n-ö minu inimesed jne. Üks viis selguse loomiseks on lihtsalt katsetada. Proovi eri hobisid, suhtle uute inimestega, räägi tuttavatega uutel teemadel, panusta vabatahtlikuna, tarbi kultuuri nii kodus kui ka välismaal. Leia need tegevused, kohad ja inimesed, mis/kes tekitavad sinus kõige parema tunde, ning seejärel hakka neid juurde otsima. 
  2. Küsi sageli miks-küsimust. Selleks et elada teadlikult, pead mõistma, mida sa päriselt soovid ja tunned. Miks ma seda tahan? Miks ma nii tunnen? Miks see on mulle oluline? Soovitan proovida viie miksi harjutust, mis on hea meetod jõuda mõtte algpõhjuseni. Süsteem on lihtne: tuleb lihtsalt ühe teema kohta esitada viis korda miks-küsimus. 

Näiteks „Mul on raske uusi sõpru leida.” – „Miks?“ – „Sest ma kardan end avada.” – „Miks?“ – „Sest äkki ma ei meeldi neile.” – „Miks?“ jne.