Viis nippi, kuidas muuta harjumusi

Meie igapäevaelu koosneb ikka suures osas harjumuspärastest tegevustest ja mõttemustritest. Need ei pruugi alati halvad olla. Inimene on aga loomult laisk: evolutsiooniliselt oleme arenenud nii, et püüame võimalikult vähe energiat kulutada, sest meid suunas ja suunab siiani ürgne „põgene või võitle“ instinkt. Nii valimegi tihtipeale lihtsama tee ja mugavama elu. Aga kas see ikka toetab meid tegelikult?

 

Kui tunned, et oled väsinud, stressis või tahad elus mingit muutust, siis on aeg oma harjumused üle vaadata. Kuidas seda teha ja kuidas neid muuta?

  1. Pane kirja harjumused, mida tahad muuta või sisse seada. Kirjuta sinna taha, miks sa seda teed ehk miks sa tahad seda harjumust oma ellu.
  2. Pane kirja, millised muudatused sa pead oma elus selleks tegema.
  3. Alusta väikeste sammudega. Kui soovid mitut asja korraga muuta, siis alusta esimesest.
  4. Tee plaan. Millal sa selle uue harjumusega tegeled? Kui tahad mingist harjumusest lahti saada, siis mida sa teed selle asemel? Kui sa ei tea, kust alustada, siis soovitame sul lugeda James Cleari raamatut „Atomic Habits” ja Brendon Buchardi raamatut „High Performance Habits”.
  5. Ole enda vastu leebe! Kui sa peaksid libastuma või kõik ei lähe plaanipäraselt, siis see on okei! Me kõik oleme inimesed. Lihtsalt jätka järgmisel päeval.

Proovi seda! Lisa ühele toimivale harjumusele teine juurde! Näiteks, kui teed endale iga hommik kohvi, siis kirjuta seda nautides märkmikusse, mille eest sa täna tänulik oled või mida tänasest päevast ootad. Või tee näiteks õhtuti näo pesemisele lisaks 10 hingamisharjutust.