8 ASJA, MIS AITAVAD ENESEHINNANGUT TÕSTA

Veebruar on rahvusvaheline enesehinnangu tõstmise kuu! Selle puhul jagame sinuga 8 nippi, kuidas enesehinnangut tõsta ja hoida. 

Miks on enesehinnang oluline? Kõrge enesehinnanguga inimene on enesekindel, positiivne ja usub endasse. Madala enesehinnangu puhul aga oled enda suhtes liiga kriitiline, pead end rumalaks, inetuks ja/või saamatuks. 

Enesehinnang mõjutab meie igapäevaseid tegevusi, väiksemaid-suuremaid valikuid, suhteid ning vaimset ja füüsilist tervist. 

 

Meie 8 soovitust: 

 

  1. Hoolitse enda eest. Toitu tervislikult, liiguta ennast. Leia endale hobi, mida tõesti naudid. Väikesed muudatused teevad kokku suure! 
  2. Õpi ennast tundma. Kui mõistad ennast ja saad oma keha ning meelega sõbraks, tõstab see ka su enesehinnangut. Sõnasta oma väärtused ja ole nende üle uhke. Võta omaks nii oma tugevused kui ka nõrkused. See ei tähenda, et sa ei võiks oma nõrkuste kallal tööd teha, vaid aitab sul mõista, kes sa oled ning mis sind teistest eristab.
  3. Muuda oma sisekõnet. Kui mõtled endast kriitiliselt, on oluline seda märgata ja pöörata see positiivseks. „Ma olen nii rumal” → „Mul on võimalik õppida”. Mõttemustrite muutmine võtab aega, aga teeb su elu palju paremaks!
  4. Ära võrdle ennast sotsiaalmeedias! Kuidas? Esimene samm on mõista, et sotsiaalmeedia ei ole reaalsus – see on üldjuhul kureeritud ja hästi valitud hetkede kogum. Vali hoolikalt, keda jälgid, ja küsi endalt, milliseid emotsioone need inimesed/postitused sinus tekitavad. Vähenda ekraaniaega. Keskendu asjadele, mis on sinu elus hästi.
  5. Veeda aega inimestega, kes tekitavad sinus häid emotsioone! Vali enda ümber need, kes toetavad ja julgustavad sind. 
  6. Mõtle varasemale edule/võitudele. Kui oled ärevil või ebakindel, siis tuleta endale meelde mõnd oma hiljutist edukogemust – aega, mil olid end üle uhke, et said ühe või teise asjaga hakkama (võib-olla tegid kuskil hea ettekande vms). Nii harjub su aju positiivsele keskenduma.
  7. Jälgi oma kehakeelt. Mõtle kellelegi, keda pead väga enesekindlaks. Ilmselt oled märganud, et ta tunneb ennast oma kehas hästi. Ta vaatab sulle rääkides silma, surub kindlalt su kätt, seisab sirgelt… Vaata oma kehahoiak üle! Milline on sinu rüht? Kuidas sa hingad? Üks kiireimaid viise enesekindlust tõsta on kehahoiaku muutmine: seisa sirgelt, vii õlad taha ja lükka rind ette, hinga sügavalt, kõnni energiliselt, vaata teistele otsa. Selline hoiak tekitab sinus tugevama tunde ja mõte tuleb sellele järele.
  8. Võta komplimendid päriselt vastu! Ja kirjuta need üles! Ütle „aitäh”, mitte „ah, mis sa nüüd”. Kirjuta komplimendid üles, sest nii mõtled selle peale rohkem ja saad neid ka hiljem lugeda.

 

Head enesekindluse ehitamist!