Eneseareng. Mis, miks ja kellele?

Eesti Keele Instituudi Sõnaveebi järgi on eneseareng oma isiksuse arendamise protsess, teadmiste, võimete või oskuste täiendamine. Enesearenguga seotud teemad on aja jooksul aina populaarsemaks saanud ja kesksed ka meie kursustel. Aga miks ja kuidas jõudsid enesearenguni Sandra Vabarna, Sandra Raju ja Killu? Uurime kohe välja!

 

SANDRA VABARNA

Hakkasin teadlikult enesearenguga tegelema neli aastat tagasi, kui põlesin läbi ja sain aru, et enam ei aita lihtsalt puhkus, vaid mul tuleb päriselt oma harjumusi ja elustiili muuta. Protsessi käigus mõistsin, kuidas mingid mõttemustrid on mind kinni hoidnud; kui oluline on ennast pidevalt edasi arendada ja et kõike on võimalik muuta, kui me vaid tahame ja oleme valmis tööd tegema. Miks üldse enesearengu teemadega tegeleda? Usun, et ühest küljest on maailm üks megaäge ja kirju koht, kus on tohutult võimalusi. Teisest küljest võivad need tohutud võimalused, emotsioonid, tarbimine, suhted... täiesti hulluks ajada. Seega kõige targem on alustada iseendast ja õppida ära, kuidas ennast selles kõiges navigeerida.

 

SANDRA RAJU

Olen väga suure osa oma elust olnud selline, kes elab väljapoole. Teinud asju, mis saavad kiituse väljast ja mida võib ehk kuidagi liigitada pealkirja alla „Õige tegu“. Soov teisi aidata, olla oma sõprade ja pere, töökaaslaste ning koostööpartnerite jaoks alati olemas, on mentaliteet, mis on minuga kaasas käinud põhimõtteliselt terve elu. Enne teed teistele lubatud asjad ära, siis vaatad, kuidas oma asjadega hakkama saad. Koosolek planeeritud vabale päevale? No ikka, teeme ära!

Ühel hetkel mõistsin, et teistele anda on küll hea, aga kui ma alatasa annan ja enda tassi ISE ei täida, siis jooksen energiast, rõõmust, naudingust tühjaks. Ärge saage valesti aru – olen alati saanud oma pere ja sõprade käest toetust ja armastust, energiat ning tuge, aga see kõik ei loe, kui sa iseenda eest ei hoolitse. Arvasin pikka aega, et enda peale mõelda on kuidagi isekas; et see on negatiivse alatooniga. Kui ma kolm aastat tagasi end korralikku auku töötasin (ma ei taha öelda „kukkusin“, sest tegin seda kõike ise: see oli ikka suure pingutuse ja kumuleerunud väsimuse tulemus), sain aru, et ainus inimene, kes mind päriselt aidata saab, olen mina ise.

Sellest ajast algas minu teadlikum enesearengu tee. Hakkasin alguses kuulama podcast’e, mis aitasid mõista, et maailmas on veel sarnaste muredega inimesi. See tegi protsessi palju mõnusamaks ja valutumaks, sest sain kohe õppida teiste kogemuse, vigade ja võitude pealt. Lisaks oli mul aastaid olnud see „saan ise hakkama, mul pole abi vaja“ mentaliteet ning kui sain aru, et targad ja edukad inimesed küsivad abi, siis see avas minu jaoks nii mõnegi silma.

Minu missioon enesearengu maailmas on levitada sõnumit, et ennast täis olla pole üldse negatiivne asi. Keda sa siis veel peaksid täis olema kui mitte iseennast!

 

KILLU 

Mina ei ole kunagi läbi põlenud. Naljakas on seda öelda, sest põdesin pikalt, et kuidas ma siis üldse enesearengust rääkida saan. Ümbritsevast inforuumist jääb mulje, et oma elu muutmiseks peame läbi elama traagilisi hetki või täielikult põhjas ära käima; et meil oleks kõnetav lugu, peab see olema dramaatiline. Minu jaoks on aga eneseareng tulnud ellu väga loomulikul moel. Olen vist piisavalt isekas, sest olen alati teadnud, et tahan elada head elu, nautida, mõnuleda ja olla iseseisev.

Viimased neli–viis aastat olen seda teinud teadlikult: analüüsinud, planeerinud, lugenud, käinud kursustel jne. Usun südamest, et oma elu on võimalik ise täielikult muuta – kõik algab mõtteviisist ja uskumisest. Väikseid muudatusi luua teha iga päev, selleks ei pea tundma, et kõik on tuksis või ootama, kuni oleme läbi põlenud. Alustades täna, elame juba homme natuke paremini.

Austan nii väga neid inimesi, kes oskavad tasakaalukalt elada ja ennast igas hetkes hoida. Just selline võikski meie elu olla. Me ei pea langema äärmustesse, aga peame tundma ennast sedavõrd hästi, et teada, mida vajame; et elada hästi. Enda tundma õppimine arendabki kõige rohkem.

 

Niisiis, elu on progress, kasvamine, muutumine – see kõik aga ei sünni iseenesest. Eneseareng on midagi, millega peaksime iga päev tegelema, kas või natuke. Ainult nii suudame elada paremat, stressivabamat ja õnnelikku elu. Kes teine meie eest ikka hoolitseb, kui me seda ise ei tee!